Panoráma fotózás
hogy még több látszódjon az üzletedből!

Miért jó a panoráma fotózás?
Röviden, ha valamit nagyon részletesen szeretnénk bemutatni, aminél a pici részletek a fontosak, vagy ha valami túl nagy ahhoz, hogy részletesen tudjuk bemutatni egy fotó segítségével. A szakzsargon, kalsszikusan csak azokat a fotókat nevezi panoráma fotóknak, amik síkban vannak eltolva és vagy az oldalarány megadásával 3:1 vagy a látószög megadásával címkézi őket (360 fok). Hosszabban, a panoráma fotók, nagyobb tér érzetet és nagyobb részlet gazdagságot nyújtanak. Illetve álltaluk olyan hatások elérésére lehetünk képesek, amiket egy nagyon drága objektív tudna csak biztosítani (Pl.: nagylátó szögű és nagy fényerejű, Nikor 14-24mm F2.8). Mivel állványról fotózunk így a záridő növelése nem okoz, gondot ezzel lehetőség nyílik nagyobb blende értékek mellett még élesebb képeket készíteni. Ha például egy étteremben szeretném érzékeltetni a terem nagyságát. Akkor egy nagylátó szögű objektívvel (Tokina 11-16 f2.8 dx) készítek egy panoráma sorozatot.” Viszont jobban átgondolva, ezt a hatást eltudom érni, egy 50mm-es objektívvel is csak sokkal több felvételt kell készítsek. Nem csak épületek vagy dombos lankák fotózására, használják a panoráma fotózást.
Hogyan készül egy panoráma fotó?
Egy fontos tényezőt viszont mindenképpen meg kell említsek, ez egy teljesen manuális fotózási forma. Normál estben, a panoráma fotót egy témáról készített függőleges vagy vízszintes eltolással készített képek összefűzéséből kapjuk. A nagyobb témánkat, mind 2 irány eltolásával fotózzuk. Ilyenkor egy kereszt hálós rendszerben kell felvázolni a fotózási pontokat. Így készítik az óriás freskókról a panoráma képeket. Hogy elérjék a kellő részletgazdagságot. Viszont a halandó embereknek egyszerűbb megoldások vannak. A megfelelő komponálás követően kiválasztott pontra felállított állványról fotózzuk. A fotók készítése közben az állványt nem mozdítjuk el. Csak a fejet forgatjuk. Így kapva egy panoráma sorozatot. Amit egy képfeldolgozó szoftver-ben illesztünk össze.
6 pont, amire nagyon figyelni panoráma fotózás közben? (röviden)
Pár pontban össze szedem, hogy mik azok a kulcs momentumok, amiket be kell tartani egy tökéletes panoráma fotó elkészítésénél. Bővebben a Panoráma fotó készítése lépésről lépésre cikkemben olvashattok.
- Helyszín felmérése a jó kompozíció miatt Figyelj a belógó faágakra vagy a villanypóznákra, esetleg a sétáló emberekre, hogy ne rontsák el a kompozíciód. A sétálgató emberekre jó megoldás lehet egy lassabb záridő így elmosva őket és a feldolgozó programban már eltüntethetők (Anti-gosting). A kompozíciós szabályok itt is hasonlók, mint a fotózás más területein.
- Horizont beállítása és a fényképezőgép tökéletes szintezés. Panoráma fotózásnál a horizont helyes beállítása kulcsfontosságú győződjünk meg róla, hogy a kamera tényleg szintben van erre ne csak az állványon látható szintezőt, de a kamera belső szintezőjét is tekintsük meg. Ha pontos mérést szeretnénk, használjunk külső szintezőt.
- Fénymérés Mivel a kamerát forgatjuk az állványon így megeshet, hogy más fényviszonyok lesznek. A kép egyik felén, mint a másikon. Ezért a fénymérést mindenesetben manuálisra kell állítanunk. Ne használjunk semmilyen fényszűrőt fotós közben, mert nagyban befolyásolhatja a színek torzulását.
- Fokuszálás Miután ráfokuszáltunk a fő témánkra állítsuk a fókuszt manuálisra és ne is piszkáljuk ameddig nem végeztünk a sorozattal.
- Átfedések pontos betartása A képfeldolgozó programok úgy fűzik össze a felvételek, hogy hasonló pontokat keresnek a képek szélein. Ezért tartsunk megfelelő és egyenletes átfedést a felvételek készítése közben. Nekem a 40% jött be.
- Utómunka Mivel rawban fotózok ezért a képek össze illesztése után van lehetőségem a panoráma felvétel utólagos korrigálására. Színek, árnyékok, fehéregyensúly vagy bármi mást, amit egy normál képnél is megszeretnénk tenni. (Ez egy kicsit számítógép igényesebb munkafolyamat. Viszont ha nincs elég erős számítógép a háznál, akkor nyugodtan dolgozzuk fel először a raw képeink majd exportáljuk ki jpeg-be és azok fűzzük össze később.
Milyen programmal készítem a panoráma fotókat?
Személy szerint a Ptgui nevezetű programot használom amit speciálsan gömbpanoráma képek összeillesztésére fejlesztettek, de megbirkózik az egyszerűbb képpel is. Viszont a Photoshop vagy a Lightroom is tökéletesen eltudja végezni az egyszerűbb panoráma képek összeillesztését.
Hogyan használd fel a marketingedben a panoráma fotót?
Szerencsére 2016 végén a Facebook lehetővé tette, hogy panoráma fotókat is feltöltsünk a profilunkba. A telefonunk giroszkópját kihasználva tudunk megnézni a panoráma képet. Ez különösen érdekes a gömbpanorámáknál.
Mit is jelent ez számunkra?
Tegyük fel, hogy étterem üzletvezetők vagyunk. Egész jól sikerült a tavaszi felújítás az étterembe, amit szeretnénk minél izgalmasabban bemutatni az állandó és újdonsült vendégeinknek. Amellett, hogy a fotóst megkérnénk a szokásos beltéri fotók elkészítése mellett. Készítsen egy panoráma fotót is az étteremről. Ami a bár jobb szélétől a balszéléig tart, így befotózva az egész vendégteret és kihangsúlyozva annak megújulását. De, hogyan is használhatjuk ezt az online marketingünkben.
Mi fog történni, ha a panoráma képet megosztjuk a Facebookon?
Mivel nem egy sima beltéri fotót osztottunk meg az étteremről, hanem egy panoráma fotót. A feed görgetése közben nem egy statikus fotót fog megjelenni a látogatónak. Ezzel már is kitűnünk a tömegből, kicsit kiszakítva a látogatót a görgetésből. Így biztosan megfogja nézni a panoráma fotót az étteremről. Egy ilyen kis trükkel, nagyobb nézettséget tudunk elérni. Ha mondjuk a panoráma végpontján még egy kis táblát is feltüntetünk egy csábító ajánlatról, akkor ezzel forgalmat is növelhetünk.
Haszánáld ki a Google Maps-ben rejlő lehetőségeket is.
A google meps-et talán nem kell bemutassam senkinek, sokan használják gps ként. Viszont vagy egy másik lehetősége is a vállalkozásoknak. Mivel manapság az emberek rákeresnek, az adott helyekre mielőtt meglátogatnák őket. A kereséseknél látjuk a vállalkozás google profilját (ha van neki) nyitva tartás, telefonszám, email, honlap cím, stb… A google itt fotókat is mutat a vállalkozásról. Ezeket a fotókat pedig nem csak a cég honlapjáról szedi össze, hanem a googel meps képeiből. A google mepsben tudunk feltölteni képek adott lokalizációhoz. Mondjuk egy étteremhez. Tehát, ha az előző példában vett panoráma fotót, feltöltjük a google maps fotók közé. Akkor, aki rá keres az étteremre az az első oldalon fog belefutni a képeidbe. Azokba a képekbe amiket te szeretnénk, hogy lásson a látogató. Igaz, a képen nem éppen panoráma képek láthatók, de normál képekkel is működik. Ezeket a képeket csak feltöltöttem, és semmi egyebet nem tettem velük. Azóta is folyamatosan hozza a látogatókat az étteremnek. Ez a te vállalkozásodnál is működik.
Panoráma fotózás nem csak állványról!
Ez egy kis titok, amit én sűrűn használok. Mert szeretek panoráma képeket készíteni. Ha a körülmények adottak, pl van elég fény és tér. Akkor szabadkézből csinálok panorámát. Betartva a 40% os átfedési szabályt. Ez annyit tesz, hogy a kezdő képemtől a következő 40%-al van eltolva. Mutatok pár képet a jobb megértését. Fontos, hogy álló képkivágásban készítsük így több teret nyerve fent és lent.
